دنیایخودرو- عمادالدین جعفری: این طور که پیش میرود شاید تا چند سال آینده در بازار ایران فقط شاهد حضور SUVها باشیم چرا که با توجه به اقبال خوب این خودروها در میان مردم، تولیدکنندگان نیز بیش از پیش به فکر تولید این خودروها افتادهاند و هر روز شاهد معرفی یک نمونه جدید از این خودروها در بازار هستیم. بازاری که چینیها نیز به آن ورود کرده البته موفق هم بودهاند اولین چینی حضور یافته در این بازار امویامX33 بود که توانست موفق باشد بعد از آن خودروی لیفان X60 راهی بازار شد که این خودرو هم به دلیل طراحی مناسب و قابلیتهای بالا مورد توجه قرار گرفته اما سومین شاسیبلند چینی بازار ایران چیزی نیست جز خودروی هاوال، خودرویی که قبلاً هم از آن شنیدهایم.
هاوال توسط شرکت دیارخودرو، راهی بازار ایران خواهد شد. شرکتی که پیکاپ وینگل را نیز به بازار عرضه میکند. این خودرو از آخرین تولیدات شرکت بزرگ گریت وال چین (GWM) میباشد و بالاترین استاندارد کیفیت را به خود اختصاص داده است.
هاوال H6 به آمریکای شمالی، آفریقا، اروپا، استرالیا و سراسر آسیا صادر میشود و جزو دسته شاسی بلندهای متوسط محسوب میگردد. در حال حاضر در این کلاس خودروهای سانتافه و اسپورتیج و میتسوبیشی رقیب این خودرو هستند اما هاوال H6 با امکاناتی فراتر و قیمتی پایینتر از این خودروها روانه بازار خواهد شد و قطعاً بازار خودروهای شاسیبلند در ایران را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.
در این گزارش قصد داریم تا به بررسی خودروی هاوال H6 بپردازیم خودرویی که در ماههای آینده راهی بازار ایران خواهد شد.

معرفی گریت وال
شرکت گریت وال یکی از بزرگترین شرکتهای چینی تولیدکننده خودرو است که از سال 1976 به ساخت خودرو مشغول است. این شرکت در سال 2010 بزرگترین تولیدکننده خودروهای شاسیبلند SUV در چین بود. اما با وجود تخصص بیشتر در تولیدات SUV سایر کلاسهای خودرو نیز در سبد تولیدات این شرکت قرار دارند. شرکت گریت وال برای مطرح کردن خود و البته جلب مشتریان بیشتر به سراغ یکی از معتبرترین خودروسازهای دنیا یعنی میتسوبیشی رفته و در ساخت موتورهایش از تکنولوژی این خودروساز بزرگ بهره میبرد. از اینرو در خودروهای ساخته گریت وال موتورهایی کم حجم با قدرت مناسب و البته مصرف سوخت پایین را شاهد هستیم. این شرکت در ایران با دو خودروساز همکاری میکند که یکی از این شرکتها دیارخودرو نام دارد. این شرکت بیشتر در جهت تولید پیکاپها و SUVهای گریت وال قدم برمیدارد. قرار بود هاوال H3 و H5 پیش از اینها راهی بازار شوند اما بنا به دلایلی این اتفاق نیفتاد و حال نوبت به H6 رسیده است خودرویی که برای اولین بار در نمایشگاه شیراز در معرض دید عموم قرار گرفت و اتفاقاً با استقبال خوبی نیز مواجه شد. شاید بتوان این SUV را گرانترین محصول دیارخودرو دانست و همچنین اولین شاسیبلند اتوماتیک چینی بازار ایران لقب داد.

مشخصات فنی
هاوال H6 برخلاف دیگر همکلاسان چینیاش از موتوری پر حجمتر برخوردار است. این موتور چهار سیلندر 2378 سیسی حجم داشته و قادر به تولید 134 اسببخار قدرت است. همچنین این موتور قادر به تولید 200 نیوتنمتر گشتاور است. بر پیشانی این موتور مهر تائید میتسوبیشی خورده است اما وظیفه انتقال قدرت در هاوال H6 بر عهده گیربکس شش سرعته دستی و چهار سرعته اتوماتیک است. این موتور همان موتوری است که بر روی پیکاپ وینگل5 نیز نصب شده است موتوری که به دلیل گشتاور بالا از شتاب خوبی برخوردار بوده و در مسیرهای سربالایی نیز راننده را راضی نگه میدارد.
هاوال به صورت تکدیفرانسیل راهی بازار ایران میشود خودرویی که 1520 کیلوگرم وزن داشته و ظرفیت پنج سرنشین را دارد. این خودرو اگر چه یک خودروی دودیفرانسیل نیست اما به دلیل زیربندی مناسبی که دارد قابلیتهای مناسبی در گذر از مسیرهای آفرود دارد. زیربندی این خودرو شباهت زیادی به خودروهای SUV میتسوبیشی دارد. داشتن دیفرانسیل سه تکه در این خودرو سبب میشود که هندلینگ بالاتری را ارائه دهد. این دیفرانسیل در کنار میله تعادل عقب از H6 خودرویی با چسبندگی بالا ساخته است.
این نکته را نباید فراموش کرد که این خودرو در بازارهای جهانی نیز از اقبال خوبی برخوردار بوده و کار به جایی رسیده که در بازار اروپا نیز نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است. آن طور که پیداست چینیها در زمینه کیفیت به جایی رسیدهاند که به راحتی از پس قوانین اروپا برآمده و سر از بازار اروپا درمیآورند.

طراحی
هاوال H6 خودرویی زیبا به حساب میآید چرا که طراحی آن نسبت به نمونههای H3وH5 روندی رو به رشد داشته است. جلوپنجره بزرگ و چراغهایی که به شکلی خاص طراحی شدهاند در کنار هم ترکیبی مناسب را به وجود آوردهاند البته در این میان از سپر عضلانی خودرو که در میان خود هواکشی را برای خنک کردن موتور جای داده و در طرفین آن دو مهشکن قرار دارد را نباید در این زیبایی بیتاثیر دانست.
در نمای جانبی شاهد خط کمری هستیم که از لبه گلگیر جلو تا چراغ عقب کشیده شده است. شاید اگر این خط کمر همانند سوناتا کمی شکستهتر بود بر زیبایی این خودرو در نمای جانبی میافزود. در نمای عقب اما شاهد طراحی متفاوت از دیگر SUVهای بازار هستیم که البته شاید به مذاق برخی از افراد هم خوش نیاید اما نمیتوان آن را زشت دانست چرا که در درازمدت چشم به آن عادت خواهد کرد.
در این قسمت شاهد چراغهایی هستیم که بیشباهت به چراغهای فولکسواگن توارگ نیست. در داخل کابین نیز وضعیت مناسب است طراحی کابین این خودرو ساده و در عین حال لوکس است درون کابین خودرو همه چیز در جای خود قرار داشته به این ترتیب ارگونومی کلیدها مناسب است همچنین کیفیت قطعات به کار رفته درون کابین نیز نشان میدهد که گریت وال خودرویی با کیفیت بالا را روانه بازار ایران کرده است. فرمانی پوشیده از چرم در کنار صندلیهای و رودریهای چرمی با تلفیقی از رنگهای کرم و مشکی ترکیبی زیبا و لوکس را به وجود آورده است. در کابین این خودرو به خوبی برای پنج نفر فضا وجود دارد به خصوص اینکه برای این پنج نفر نیز فضای کافی برای بار وجود دارد. روی هم رفته میتوان هاوالH6را خودرویی مناسب برای خانوادهها دانست.

امکانات
همانطور که گفته شد این خودرو از امکانات مناسبی برخوردار است که میتوان به دو عدد ایربگ، قفل مرکزی همراه با ایموبلایزر و سیستم ضد سرقت، قفل ایمنی کودک، شیشه بالابرهای برقی، آینههای جانبی راهنمادار برقی، قابلیت تنظیم زاویه چرخهای جلو از داخل کابین، چراغهای نقشهخوانی، چراغ مهشکن جلو و عقب، رینگ آلومینیومی 16 اینچی، سیستم صوتی با قابلیت اتصال USB و همچنین قابلیت نصب مانیتور و پخش DVD به صورت آپشن، فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم، مجهز به سیستم ترمز ABS به همراه EBD اشاره کرد.

H6 و همکلاسان
در بازار ایران هاوال H6 رقبایی چون MVMX33 و لیفان X60 را پیشرو خواهد داشت خودروهایی که هر کدام حرفهای زیادی برای گفتن دارند که البته در این میان امویام قدمت بیشتری از دو خودروی دیگر در بازار ایران دارد.
MVMX33 با موتور دو لیتری عرضه میشود که حجم دقیق آن 1971 سیسی است. قدرت موتور MVM- X33، 139 اسببخار بوده و گشتاور آن نیز 182 نیوتنمتر است. این خودرو در ایران تنها با گیربکس پنج سرعته دستی عرضه میشود. این خودرو در حال حاضر در حدود 63 میلیون تومان قیمت دارد. این نکته را نباید فراموش کرد که نسل جدید MVMX33 به زودی راهی بازار میشود و عرصه برای رقبا تنگتر خواهد شد. البته موتور این خودرو در مقایسه با هاوال به رغم حجم کمتر از قدرت بیشتری برخوردار است.
نوبت به تازهوارد دیگر کرمانیها میرسد. لیفان X60 خودرویی زیبا که به موتوری 1.8 لیتری روانه بازار ایران میشود. این خودرو از نظر طراحی یک خودروی زیبا با امکانات مناسب است. پیشرانه 1.8 لیتری این خودرو که قادر به تولید 133 اسببخار قدرت است.
X60 در حال حاضر در بازار در حدود 68 میلیون تومان قیمت دارد. این خودرو نیز تنها با گیربکس پنج سرعته دستی روانه بازار میشود. کابین لیفان هم همانند هاوال از کیفیت مناسبی برخوردار است. هاوال که با گیربکس اتوماتیک نیز عرضه میشود قیمتی بالاتر از همکلاسان خود را تجربه خواهد کرد. هاوال H6 با توجه به داشتن امکانات مناسب و طراحی خوب، انتخاب خوبی برای افرادی با درآمد متوسط خواهد بود اما به هر حال این خودرو در پیشروی خود دو رقیب همزاد را دارد که رقابت با آنها کار سادهای نخواهد بود.