تصاویری ویژه از کارخانه اتومبیلهای فرمول یک/50 سالگی مک لارن
کارخانه اتومبیل سازی مک لارن به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس خود تصاویری از گذشته و زمان حال کارخانه پیشرفته ساخت اتومبیلهای فرمول یک خود را منتشر کرده است.به گزارش سرویس علمی جام به نقل از مهر، این کارخانه سازنده اتومبیلهای فرمول یک حیات خود را از یک دفتر کوچک در حومه لندن آغاز کرد اما درحال حاضر در کارخانه چند میلیون دلاری و پیشرفته که اتومبیلهای فرمول یک و سایر اتومبیلهای جاده ای خود را ساخته و آزمایش می کند 2 هزار نفر کار می کنند. مهندسان درحال حاضر نخستین عملیات از ابراتومبیل پی 1 مک لارن را با قیمت 966 هزار پوند تکمیل می کنند که قرار است سال آینده به مشتریان تحویل شود.
مرکز فناوری مک لارن دربرگیرنده تأسیسات به روزی چون شبیه ساز رانندگی فرمول یک و تونل بادی است که در این تصویر مشاهده می شود.
دفتر مرکزd مک لارن که دربرگیرنده کارخانه فرمول یک است توسط معمار مشهور سر نورمان فاستر طراحی و در سال 2004 افتتاح شد. این کارخانه دربرگیرنده تأسیسات به روز ساخت اتومبیل است که در آن میان می توان به تونل باد، شبیه سازها، مراکز تحقیق و توسعه برای تیم فرمول یک و همچنین مرکز فوق محرمانه ای که اتومبیلهای جاده ای مک لارن در آنجا ساخته می شود. اخیرا این شرکت دو مدل اسپرت 12C و 12C اسپایدر را با عملکرد بالا و همچنین مک لارن P1TM به عنوان ابراتومبیل جدید خود معرفی کرد. این شرکت دارای یک خط تولید است که در آن اتومبیلها با دست ساخته و رنگ می شوند و در یک جاده صاف آزمایش می شوند و پس از آن در آزمایش رانندگی شرکت کرده و به مشتریان تحویل داده می شود. فضای داخلی این کارخانه به قدری بزرگ است که سه جامبو جت در آن جای می گیرند اما این ساختمان اغلب از نظرها پنهان است و اثرات کربنی آن صفر است.
این مرکز ظرفیت تولید 4500 اتومبیل در سال را دارد و قرار است این تعداد در سال 2015 افزایش یابد.
کارخانه مک لارن دربرگیرنده یک خط تولید است که در آن اتومبیلها با دسته ساخته می شوند.
ران دنیس رئیس مک لارن اظهار داشت: نخستین و مهترین اصل مک لارن رقابت موفق در عرصه ساخت اتومبیلهای مسابقه ای به ویژه فرمول یک بوده است. اما به رغم تمام موفقیتها و دستاورهای بزرگ در مسابقات، زمانی فرا می رسد که بلوغ یک شرکت و توسعه آینده آن به گسترش فعالیتهایش مرتبط می شود.
سابقاً تبدیل یک کوه مواد خام به ابر اتومبیل مک لارن 10 روز طول می کشید، اما اکنون این فرآیند با ساده تر شدن کارها حدود 5 روز طول می کشد.
پاشیدن اسپری رنگ به 12C اسپایدر با دست
مهندسان درحال حاضر روی اتومبیل جدید مک لارن کار می کنند که قرار است سال آینده به مشتریان تحویل داده شود.
مک لارن در سال 1963 توسط بروس مک لارن تأسیس شد و در سال 1966 تیم آن وارد مسابقات فرمول یک شد. وی در سال 1970 هنگام آزمایش یک اتومبیل از دنیا رفت.